Įspūdžiai iš pirmojo dulų mokymų savaitgalio (2013 11 16 – 17 d.)

Lapkričio 16 d. Vilniuje prasidėjo pirmieji Lietuvoje dulų mokymai, kuriuose dalyvauja daugiau nei 30 moterų iš visos Lietuvos.

Dulos (2013 11 16 - 17) Klausomės

Jaukioje Domus Maria viešbučio salėje pačioje senamiesčio širdyje dvi dienas vyko veiksmas.

Net 4 lektorės, psichologės, dalinosi savo patirtimi ir žiniomis. Įvairių praktikų pagalba tyrinėjome ir naujai išgyvenome savo nėštumo laiką, per kūno pojūčius prisilietėme prie įvairių kitų patirčių, ieškojome ir patyrėme bendrystę su kitomis.

Su psichologe Svetlana darėme konsteliacijas. Tai psichologinis metodas, padedantis atvaizduoti situaciją, problemą, gyvenimo sritį erdvėje, kitų žmonių pagalba – suteikiant jiems vaidmenis.

Remiantis H.ir S. Stone‘ų teorija, mūsų asmenybė sudaryta iš dalių, – subasmenybių, tarkime, vidinio kritiko, kontrolieriaus, stūmiko, profesinės subasmenybės, kūrybinės subansmenybės. Kiekviena iš šių dalių turi savo norus, tikslus. 

Dulos (2013 11 16 – 17) Palaikymas

Pabandę savyje tarsi spektre išskaidyti spalvas ir atrinkti, kaip ir koks balsas mūsų viduje reiškiasi, galime lengviau suvokti savo sprendimus, jų motyvus, kodėl vieni dalykai gyvenime einasi lengviau, o su kitais tiesiog labai sunku susitvarkyti. 

Pavydžiui, nuolatinis noras demonstruoti savo erudiciją, siekti žinių, atrodyti ir elgtis iššaukiančiai gali būti tik priemonės apginti nuskriaustą vaiką savo viduje. Tą šeštadienio popietę tokiu būdu išgyvenome 3 moterų istorijas. Kiekviena dalyvė ir žiūrovė ieškojome ir radome sąsajų su sava patirtimi. Visgi pagrindinis leitmotyvas buvo padrąsinimas susitikti su savo silpnąja, pažeidžiamąja asmenybės dalimi, vadinamuoju nuskriaustu vaiku, kurioje slypi didžiulis dvasingumo ir kūrybiškumo užtaisas. Tik pripažinę ir pažinę tamsiąsias savo asmenybės kerteles, galėsime padėti kitai moteriai išgyventi jos jausmus ir negatyvias patirtis.

Su psichologėmis Vėjūne ir Vaida dieną pradėjome nuo savo kūno pajautos. Ką mes regime savo vidiniu žvilgsniu? Kaip gimsta judesys? Ar man gera mano kūne?

Dulos (2013 11 16 – 17) Bandome pajaustiBandėme pajusti kitą moterį. Dėjome rankas ant draugės gimdos, širdies ir galvos ir įsivaizduojamais ryšiais jungėme šitas dalis. Dalinomės patirtimi apie savo pojūčius.

Piešiniais ir vaizdiniais grįžome prie savo gimdymo patirčių. Į sąmonę iškilo daug skaudulių ir, žinoma, džiugių prisiminimų. Poroje dalinomės savo išgyvenimais ir mokėmės tiesiog išklausyti, nevertinti ir nekomentuoti. Šios praktikos tarsi atvėrė vartus į kažkokią gelminę sielos erdvę, kurioje nebelieka apsauginių šarvų, ji be galo intymi ir sakrali.

Be galo įdomu buvo priimti nėščiosios ir dulos rolę ir kalbėtis poroje. Daug suvokėme apie savo baimes ir lūkesčius, kuriant santykius tarp šių dviejų pusių.

Prisilietėme prie netekties temos. Esame dėkingos savo draugėms, pasidalinusioms persileidimo ir mirties patirtimis. Kėlėme klausimus, kaip turėtume reaguoti į gedinčiojo skausmą, kokios pagalbos norėtųsi sulaukti mums pačioms, kai išgyvename netektį.

Po dviejų dienų, kupinų įžvalgų ir išgyvenimų, jautėmės prisipildžiusios.

Kai kurioms iš mūsų buvo keista, kad šių mokymų turinys nė iš tolo neprimena akademiškų žinių. Visgi mūsų lektorės psichologės nuolat pabrėždavo, kad dulos veikloje visų svarbiausia yra išsiugdyti gebėjimą b ū t i šalia kitos moters – priimant jos patirtis, nevertinant, galbūt atspindint, jei reikia. O tai įmanoma tik pažįstant save pačias.

Mokymus tęsti planuojame gruodžio 14-15 d.

Vilma Kraelskaitė, Projekto  „Dulos Lietuvoje“ koordinatorė