Antrasis mokymų savaitgalis (2013 12 14 – 15 d.)

2013 m. gruodžio viduryje pirmųjų Lietuvos dulų mokymų dalyvės vėl susirinko Vilniuje, jaukioje Domus Maria viešbučio salėje antrojo savaitgalio mokymams. Šeštadienį bendravome su gydytoja neonataloge Egle Markūniene ir tyrinėjome temą „Gimdymo patirties įtaka mamai ir vaikui. Pirmųjų akimirkų po gimdymo svarba“. Sekmadienio pirmoje dienos pusėje apie tėvo vaidmenį pasakojo psichologas Andrius Gota,  o antrojoje dienos pusėje iš Jurgos Švedienės mokėmės jautrumo meno (tema: „Jautrumo širdyje ir delnuose ugdymas“).

E. Markūnienė nepaprastai šiltai dalijosi savo žiniomis iš daugiametės gydytojos praktikos, o taip pat – nuostabiai gražiu požiūriu į žmogaus stebuklą. Šeštadienis buvo „pilnas Žmogaus“. Gausios teorinės žinios puikiai papildytos vaizdine medžiaga – dalyvėms rodytos skaidrės, filmukai apie vaisiaus užsimezgimą, vystymąsi, gimimą ir žindymą.

Dulos (2013 12 14 – 15) GilinamėsPirmąją dieną gavome žinių apie hormoninę moters ir vyro sistemą, žmogaus smegenų procesus, genetiką. Aptarėme įvairius gimdymo būdus: cezario pjūvio operaciją, natūralų gimdymą, gimdymą su nuskausminimu ir jų poveikį vaikui bei mamos-vaiko ryšiui. Kalbėjome apie lytėjimo svarbą pirmosiomis valandomis po gimdymo ir kūdikystėje bei vaikystėje. Sužinojome paprastų ir veiksmingų metodų, kaip galima išgydyti psichologines vaiko traumas, žaidžiant tam tikrus žaidimus. Daug kalbėta apie priešlaikinį gimdymą ir jo priežastis bei pasekmes. Gydytoja neonatalogė dalijosi daugiamete patirtimi, įgyta dirbant KMUK neišnešiotų kūdikių skyriuje, pateikė daug statistinės informacijos šiuo klausimu. Taip pat daug dėmesio skirta gimdymo skausmui, psichologinių faktorių, susijusių su gimdymo skausmu, įtakai ir klausimui, kuo gimdymo skausmas bei jo sąlygojamos organizmo funkcijos pasitarnauja sklandžiam gimdymui ir gimstančiam kūdikiui. Neišvengiamai palietėme ir plėtojome žindymo temą (E. Markūnienė yra knygos „Žindymo menas ir mokslas“ autorė).

Dalyvės turėjo galimybę patirti gyvybės užsimezgimą, augimą įsčiose ir darnų gimimą tiesiogiai per save – meditacijos būdu. Eglės Markūnienės vedamos meditacijos sugrąžino į pirmąsias atsiradimo šioje Žemėje dienas, leido išbūti mamos gimdoje ir gimti švelniai ir su meile.

Dulos (2013 12 14 – 15) Andrius GotasSekmadienį mokymuose pirmą kartą turėjome lektorių vyrą – psichologą Andrių Gotą. Tėvystės tema buvo plėtojama per evoliucinės psichologijos ir mitologijos prizmę. Lektorius pabrėžė dvasinio gyvenimo svarbą ir dvasinį moters ir vyro bendravimą. Taip pat kalbėjome apie ritualų įtaką žmogaus psichologijai nuo senųjų laikų iki šiandienos. Šioje sekmadienio paskaitoje sužinojome ne tik apie tėvo vaidmenį, bet ir apie vyro psichologiją apskritai. Aiškinomės, kaip jaučiasi vyras šiandienos pasaulyje, kokie yra esminiai jo poreikiai ir lūkesčiai. Buvome supažindintos ir su hormoniniais pokyčiais vyro organizme laukimosi metu bei po gimdymo. Akivaizdu tapo, kad laukiasi ne viena moteris, o visa šeima. Ateinančios gyvybės atėjimą jaučia ir išgyvena abu – moteris ir vyras, abu ruošiasi jos atėjimui, ką byloja ir fiziniai pokyčiai organizme.

Naudinga buvo lektoriaus pasiūlyta mintis įsivardyti gimdyvės, vyro ir dulos santykį – koks jis turėtų būti, kas yra dulos kompenencijos ribose ir ką galėtų atlikti gimdyme dalyvaujantis vyras. Tai ir mėginome visi drauge padaryti.

Dulos (2013 12 14 – 15) PasitikėjimasAntrojo savaitgalio mokymus užbaigė Jurga Švedienė su tema „Jautrumo širdyje ir delnuose ugdymas“. Jurga dalijosi asmenine patirtimi, ypač pabrėždama jautrumą ir atjautą žmogui, gyvenimo grožiui. Kalbėjo apie dulos pašaukimą. Tikrausiai visoms dalyvėms Jurgos žodžiai įsiminė ilgam ir įsirašė slaptoje širdies kertelėje, kur, žinia, galėsime nueiti, pasisemti stiprybės ir išminties, kai tik pajusime poreikį. Jautrumą ugdėme per praktiką. Tyrinėjome gilaus kvėpavimo, garso – gaudimo poveikį atsipalaidavimui, judesio terapiją, kūno laikysenos ypatumus, pozityvaus – kūrybinio požiūrio svarbą kasdieniame gyvenime. Suaktyvinome delnus, per kuriuos teka mūsų energija. Savaitgalio mokymus užbaigėme masažu porose.

Dulos (2013 12 14 – 15) Vaidiname situacijasYpatingo išradingumo ir ryškių emocijų pareikalavo kūrybinė J. Švedienės užduotis „Situacijos“. Dalyvės buvo suskirstytos į grupeles, kiekviena grupelė gavo po dvi užduotis – situacijas. Iš anksto nežinodamos, su kuria grupele ir situacija teks susidurti, vaidinome įvairias sudėtingas gyvenimo situacijas, kurių metu galėjome įsijausti į gimdyvės, dulos, medicinos darbuotojų ir kt. vaidmenis.

Apibendrinant, antrasis mokymų savaitgalis buvo gausus žiniomis ir leido pažvelgti į gimtį įvairiapusiškai. Suderinus psichologinį, fiziologinį ir dvasinį požiūrį į žmogų, gaunamas pilnas vaizdas, kurio šiuolaikinėje visuomenėje dažnai stokojame, spręsdami įvairius žmogiškuosius klausimus.

Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė