DUK

Kuo dula skiriasi nuo akušerės, gydytojo akušerio ginekologo ar pribuvėjos?

Dula turi išmanyti gimdymo eigą, kad galėtų tinkamai palaikyti moterį kiekviename gimdymo etape, tačiau ji nėra medikė ir negali priimti su gimdymo eiga susijusių sprendimų. Ji taip pat neatlieka jokių medicininių veiksmų, procedūrų ar intervencijų. Taigi jos darbas nesidubliuoja su gydytojų ar akušerių pastangomis užtikrinti fiziologiškai saugų gimdymą. Dula kelia sau vienintelį tikslą – paremti moterį – besilaukiančią, gimdančią, tapusią mama, kad ji sklandžiai išgyventų šiuos virsmus ir pasitikinti bei rami įžengtų į motinystę

Kam reikalinga dula, jei moterį į gimdymą lydi jos vyras?

Kad ir kiek gerai būsimasis tėtis yra susipažinęs su gimdymo procesu, medicininėmis procedūromis ir dokumentais, kad ir kiek stipriai jis yra nusiteikęs pagelbėti moteriai, gimdymo metu ir jį gali ištikti akimirkos, kai jis tiesiog nežinos, ko griebtis ir kaip padėti savo moteriai, kai jis jaudinsis ar tiesiog bus pavargęs. Todėl šalia nuolat esantis žmogus, su kuriuo užmegztas artimas, pasitikėjimu grįstas ryšys, per tokias akimirkas gali padėti pereiti sklandžiau, ramiau. Kita vertus, gimdymas gali užtrukti ilgai – tada dula galės leisti tėčiui pailsėti, užkąsti, paskambinti artimiesiems.
Svarbu, kad dula nepakeičia gimdyme dalyvaujančio vyro (ar kitų artimųjų), tačiau padeda jam geriau įsijausti į gimdymą jį padrąsindama ir pasiūlydama veiklą, kuri tuo metu labiausiai reikalinga. Galutinis  dulos tikslas yra pozityvi gimdymo patirtis ir šeimos ryšių stiprinimas, išgyvenant nuostabų gimties virsmą.

Kaip dulas priima gimdymą prižiūrintys gydytojai ir akušerės?

Lietuvoje jau turime parengtas dvi dulų laidas ir mūsų džiaugsmui, situacija šioje srityje tikrai keičiasi. Vis mažiau medikai nustemba, kai gimdykloje pasirodo ne tik šeimos nariai, bet ir dula. Vis daugiau akušerių ima palankiai vertinti dulų pagalbą gimdymo metu, įsitikina, kad dulos nesiekia perimti akušerių pareigų, o tik rūpinasi gimdyvės emociniu palaikymu. Medikai pastebi, kad dulos nuima nuo jų pečių dalį to darbo krūvio, kuris neįeina į tiesiogines jų pareigas: jos palaiko, ramina moteris, atsako į jų klausimus, pasikalba, pagelbsti smulkiais kasdieniškais darbeliais, todėl akušerės ar gydytojai gali sėkmingiau ir efektyviau atlikti savo pareigas ir užtikrinti saugų mamai ir vaikui gimdymą.