Kas yra dula

Dula, arba gimdyvės padėjėja, – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu. Turėdama tam tikrų žinių ir (dažniausiai) savą gimdymo patirtį, dula yra tarsi sesuo, draugė ar partnerė, padedanti kitai moteriai pačiai atrasti savą, individualų gimdymo kelią, būdą ir tempą ir juo lanksčiai, ramiai, pasitikint savimi eiti.

Kokia konkrečiai dulos pagalba?

• Dula gali padėti savo žiniomis: papasakoti besilaukiančiai moteriai ir jos šeimai apie tai, kas yra gimdymas, kokia įprasta jo eiga, ko galima tikėtis iš savęs bei kitų gimdymo metu. Ji gali vesti grupinius ar individualius mokymus, pasirengimo gimdymui grupes.
• Ji gali pagelbėti ir fiziškai – gimdymo metu ir po jo: kartais tai būna masažas, kartais – palaikymas už rankos ar sustiprinimas žvilgsniu, stiklinės vandens padavimas ar vaikelio nuprausimas. Taigi visa tai, ko reikia gimdyvei ir (ar) jos šeimos nariams.
• Dar dula geba palaikyti emociškai, suprasti bei tinkamai atliepti gimdančios moters ir jos vyro išgyvenimus, būsenas, padėti lengviau, šviesiau, pozityviau per jas pereiti.

Dulos darniai dirba kartu su nėštumą bei gimdymą prižiūrinčiais medikais. Profesionalūs medikai siekia užtikrinti nėštumo ir gimdymo saugumą, o dulos siekia, kad gimdyvė jaustųsi saugi ir rami nėštumo bei gimdymo metu ir po jo, kad pasitikėtų šiuo laikotarpiu savimi ir šalia esančiaisiais.

Kiekvienas žmogus ir jo poreikiai yra skirtingi, todėl ir dulų teikiamos paslaugos labai įvairios:

• priešgimdyvinio laikotarpio dulos dažniausiai telkiasi į laiką iki gimimo. Jos gali vesti daugiau ar mažiau formalius pasiruošimo gimdymui ir motinystei mokymus, koordinuoti darbą nėščiųjų grupėse, dirbti su šeimomis individualiai, padėdamos sudaryti gimdymo planus, įveikti baimes ir pan.
• gimdymo dulos gali tik keletą kartų susitikti su besilaukiančiąja nėštumo metu ir būti pakviestos kartu vykti į gimdymą. Tokiu atveju dula ir moteris asmeniškai kalbasi apie artėjantį gimdymą, ko jame tikėtis, ką reikėtų žinoti, grynina gimdymo viziją ir sudaro gimdymo planą. Paskui dula vyksta kartu į gimdymą ir būna su moterimi tiek, kiek jai to reikia.
• pogimdyvinio laikotarpio dulos gali patarti jaunai mamai, kaip prižiūrėti kūdikį, ir pagelbėti tai darant praktiškai: maudant, vystant, nešiojant. Kartais jos būna dar ir žindymo konsultantės, todėl gali pagelbėti žindymo klausimais. Kartais jos pakviečiamos perimti  dalį kasdienių namų ruošos rūpesčių: maisto gaminimą, grindų plovimą, šuns pavedžiojimą ar pan., kol moteris ir mažylis sustiprės.

Viena dula gali teikti visas šias paslaugas, dalį jų ar dar daugiau jų: kai kurios dulos užrašo vaikelio gimimo istoriją, kai kurios fotografuoja gimdymą, kai kurios veda šokio, dailės ar kitokius užsiėmimus besilaukiančiosioms… Dulos pareigos ir vaidmuo kiekvienu atveju skirtingi. Dar nėštumo metu abi pusės išsiaiškina, kokios ir kiek pagalbos moteriai reikia, sukuria ir puoselėja savitarpio supratimo ir pasitikėjimo atmosferą.