Šeštasis mokymų savaitgalis (2014 03 14 – 15 d.)

Šeštuoju mokymų savaitgaliu įpusėjome dulų mokymų programą. Šiomis dienomis apie gimdymo hormonus, gimdymo datos nustatymą, gimdymo etapus, vaikelio ir mamos ryšį savo žiniomis dalijosi gydytoja Banga Kulikauskaitė ir gimties mokytoja Jurga Švedienė.

Gydytoja Banga Kulikauskaitė

Šeštadienio pirmąją pusę leidome su gydytoja Banga. Sužinojome apie pagrindinius gimdymo hormonus: oksitociną, endorfiną, adrenaliną ir tai, kaip kiekvienas jų atsiliepia motinai ir vaikeliui gimdyme bei pogimdyminiu laikotarpiu. Taip pat lietėme nuskausminimo temą, aptarėme su nuskausminimu susijusius veiksnius, galimas pasekmes. Kalbėjome ir apie pogimdyvinę depresiją: pagrindines priežastis ir kaip jos galima išvengti. Sužinojome natūralių atsipalaidavimo būdų, pavyzdžiui, šilto vandens vonios, vizualizacijos, maldos galią. Gydytoja labai gražiai įvardijo švelnaus gimdymo paslaptį: tai – atsipalaidavimas. Informaciją paįvairino pavyzdžiai iš daugiametės gydytojos praktikos. Šį savaitgalį taip pat praplėtėme akiratį apie mokslinius tyrimus, motinai palankaus gimdymo iniciatyvą, Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas gimdymo klausimu – šiomis žiniomis gausiai dalijosi gydytoja Banga Kulikauskaitė.

IMG_0417Vaisiaus vandenys

Nuo šeštadienio popietės laiką leidome su Jurga Švediene. Su ja kalbėjomės apie gimdymo trimestrus, jų ypatumus, į ką kiekviename trimestre mums, kaip gimties seserims, reikėtų atkreipti dėmesį, mokėmės, kokius klausimus užduoti, kad sužinotume apie moters nėštumo istoriją (jei ji kreipsis ne nėštumo pradžioje). Lietėme priešlaikinio gimdymo temą, mokėmės gimdymo datos skaičiavimų. Jurga taip pat dalijosi savo patirtimi, iliustravo teoriją pavyzdžiais iš savo praktikos.

Sekmadienio rytą pasitikome su Banga Kulikauskaite. Ji pasakojo apie mokslinius tyrimus, supažindino su jų rūšimis ir terminologija. Daug dėmesio skyrėme tarpvietės traumų, skatinimo, nuskausminimo, placentos gimdymo, virkštelės kirpimo klausimams: su kokiomis intervencijomis šiuo metu susiduria gimdyvės ir jų kūdikiai ligoninėje ir ką apie tai sako naujausi moksliniai tyrimai ir medicinos pasaulio autoritetai. Daug sužinojome apie cezario pjūvio operacijas.

Kūno laisvė

Nuo sekmadienio pietų dalyvėms dėstė Jurga Švedienė. Toliau plėtojome motinystės temą, kreipdamos dėmesį į šiuos aspektus: santykį su savuoju moteriškumu, kvėpavimo, balso ir kūno laisvės įtaką atsipalaidavimui gimdymo metu. Ne tik kalbėjome, bet pratimais ir darbu porose išjautėme, kuo moteris gali palaikyti viena kitą, kaip įmanoma sutelkti viduje glūdinčias galias. Vėl kalbėjome apie cezario pjūvio operaciją, jo įtaką moters psichologijai ir ryšiui su vaikeliu bei tokiu būdu gimusius vaikus. Susipažinome su garsaus XX a. psichologo ir psichiatro Stanislovo Grofo matricų teorija. Vakarą užbaigėme Ištartės-Inanos meditacija, kuri tarsi apjungė visas išgirstas mintis, per savaitgalį kilusias būsenas į vieną nepertraukiamą moteriškumo upę.

„Savaitgalis-šventė“, – taip norėtųsi apibūdinti kartu praleistą laiką. Šį savaitgalį ne tik praturtėjome žiniomis, bet ir prisiminėme, kaip nuostabu būti moterimi. 

 

Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė