Ketvirtasis mokymų savaitgalis (2014 02 01– 02 d.)

Vasario mėnesį pradėjome visada laukiamu dulų mokymų savaitgaliu – vasario 1-2 dienomis vėl svečiavomės Vilniuje, Domus Maria viešbučio konferencijų salėje. Šiuo, jau ketvirtuoju, dulų mokymų savaitgaliu baigėme pirmąjį modulį, skirtą psichologiniam pasirengimui. Šis mokymų savaitgalis vėl praturtino žiniomis, diskusijomis, praktinėmis užduotimis, pamąstymais, pasidalinimais – visa kuo, kas mums, esamoms ir būsimoms gimdyvių padėjėjoms, svarbu ir reikalinga.

Dulos (2014 02 01– 02 d.) Pasitikėjimas ir pusiausvyraMokymus pradėjome susitikdamos su jau iš 3-iojo mokymų savaitgalio pažįstama psichologe Jurgita Smilte Jasiulione, kuri pasidalino savo žiniomis apie bazinius darbo su grupe principus. Paskaita vadinosi “Bendravimo įgūdžių lavinimas: darbas su šeima; pokalbio grupėje vedimas.” Kaip visada, paskaita buvo ne tik sodri informacijos, bet ir kupina praktinių užduočių, kurių dėka „čia ir dabar“ galėjome savyje “pasodinti” išgirstos informacijos daigą. Išgirdome, kas svarbu bendraujant su grupe, kuri mūsų, dulų, veiklos atveju bus pirmiausia vaikelio besilaukianti šeima, o taip pat ir medikų komanda. Aptarėme darbo su grupe principus, pradedant nuo pasiruošimo grupinei veiklai, aplinkos, taisyklių, laiko rėmų ir baigiant informacija, kaip įtraukti grupę į bendradarbiavimą, koks konkrečiai dulos vaidmuo grupėje ir keletu patarimų, kaip valdyti grupę bendravimo proceso metu. Esam labai dėkingos Jurgitai Smiltei Jasiulionei, kuri mums ne tik suteikė daugybę naudingų žinių ir praktinės veiklos, bet ir savu pavyzdžiu parodė, kaip bendrauti su grupe, kaip palaikyti su grupe kontaktą taip, jog kiekvienas jaustųsi svarbus, išgirstas ir laukiamas.

???????????????????????????????Atsisveikinusios su Jurgita ir pradėjusios antrąją pirmosios mokymų dienos dalį patyrėme gražų perėjimą nuo pokalbio su psichologe apie darbą su grupe prie pokalbio su būsimos tokios grupės – medikų – aplinkos žmogumi – doc. dr. Dalia Railaite, kuri mums pravedė labai gražią paskaitą tema „Bendravimas su medikais“. Iš šios puikios gydytojos bei lektorės išgirdome daug mums visoms neabejotinai svarbių minčių apie tai, kaip gimdymą suvokia medikų pasaulio žmonės, kokia pasaulėžiūra, kokiomis pajautomis jie gyvena. Švelnūs, atsakingi, jautrūs Dalios Railaitės pasvarstymai mums padėjo geriau įsijausti į medikų pasaulį, į jų galimus lūkesčius mūsų, dulų, atžvilgiu. Didelę patirtį turinti gydytoja pateikė mums įvairių pavyzdžių, su kokiomis situacijomis gali tekti susidurti mums, duloms, kartu svarstėme, kokios būtų tokių situacijų išeitys, gilinomės, kas mums gali būti sunku, kaip įveikti tuos sunkumus, kokiomis vidinėmis nuostatomis vadovautumės, jei taip nutiktų. Palinkėjusi mums visokeriopos sėkmės ir paskatinusi kreiptis, jei prireiktų pagalbos, Dalia Railaitė atsisveikino, o mes likome su švelniu jausmu ir dideliu dėkingumu jai už nuoširdumą pasidalinant savo, kaip medikės, pajautomis apie tai, ką darysime mes, ir ko reikėtų, kad sukurtume draugišką bendradarbiavimo ryšį su medikais.

Antroji mokymų diena – itin mūsų visų laukta, nes sulaukėme viešnios iš Latvijos, Rygos – jau ne vienerius metus dulos veikla užsiimančios psichologės, akušerijos studijas šiuo Dulos (2014 02 01– 02 d.) Elvyra Jansonėmetu baigiančios Elvyros Jansonės, su kuria gilinomės į „Praktinių dulos darbo aspektų“ temą. Buvo labai įdomu išgirsti apie dulos veiklos patirtį iš pirmų lūpų, klausti ir tuoj pat gauti atsakymą, o klausimų visos turėjome apsčiai. Džiaugiamės Elvyros draugišku pasidalinimu apie situaciją Latvijoje, jos asmeninę dulos patirtį. Taip pat esame dėkingos už pasidalinimą praktiniais metodais, kaip dirbti su besilaukiančia moterimi, kaip jai pagelbėti fiziškai, kokių priemonių imtis, siekiant suteikti atsipalaidavimo nėštumo metu, taip pat, kas gali praversti moteriai kenčiant sąrėmių skausmus, artėjant gimdymui. Atradome, jog ilga skara – tai kone multifunkcinė priemonė, suteikianti dulai daug galimybių pagelbėti nėštukei. Susitikimą užbaigėme visos drauge sukurdamos sąrašą savybių, kurios galėtų padėti ir dulai, ir gimdyti besiruošiančiai moteriai drauge pasiekti norimą tikslą – gražią, jaukią, ramią vaikelio gimtį. Savybės apėmė platų spektrą, pradedant sakralumu, baigiant organizaciniu struktūruotumu, o Elvyra mums palinkėjo kasdien pasirinkti po vieną iš suminėtųjų savybių ir būtent tą dieną stengtis dėmesingai tą konkrečia savybę puoselėti. Kitą dieną – kita savybė. To palinkėjome ir pačios sau, o dabar stengiamės tai vykdyti.

Dulos (2014 02 01– 02 d.) Rebozo gulint

Dulos (2014 02 01– 02 d.) Rebozo gimdymo metuDulos (2014 02 01– 02 d.) Tai, ką kiekviena norime įnešti į gimdymą bei gimimąPaskutinė antrosios dienos dalis mums taip pat buvo labai svarbi – kartu su teisininke Martyna Zaveckiene aptarėme temą “Dulos veiklos standartas ir etikos kodeksas Lietuvoje. Teisinis dulos veiklos reguliavimas.“ Siekiame, kad būtų suformuluotas aiškus ir tikslus dulų veiklos bei etikos standartas, apibrėžiantis dulų veiklos sritį bei atsakomybes.

Karolina Vitkauskaitė-Tarnauskienė