Daugiau nei šimtas Lietuvos moterų jau pagimdė padedant duloms

2016 03 22 d. Dulų asociacijos pranešimas spaudai

 

Prieš metus pirmuosius dulų mokymus Lietuvoje baigusios dulos šiemet džiaugiasi pirmaisiais rezultatais. Nepaisant dalies visuomenės skepsio, mūsų šalyje dar visai neseniai atsiradusi veikla darosi vis populiaresnė ir tarp besilaukiančių šeimų, ir tarp norinčiųjų tapti dulomis. Kovo 22–28 d. visame pasaulyje švenčiamos Dulų savaitės proga Lietuvos Dulų asociacija praneša, kad per dvejus jos veiklos metus daugiau nei šimtas moterų pasinaudojo dulų pagalba gimdant, o konsultacijos iki gimdymo ir grįžus namo su naujagimiu buvo suteiktos dar gausesniam mūsų šalies mamų būriui. Be to, šių metų kovo 19–20 d. prasidėjo antrieji dulų mokymai.

wdwlogo

Dulos, arba gimdyvių padėjėjos, sparčiai populiarėja ir kitose pasaulio šalyse. Plečiasi dulų paslaugų paketas, auga šios palyginti jaunos veiklos prestižas, o inovatyvios sveikatos priežiūros įstaigos dulas įdarbina kaip lygiavertes personalo nares, galinčias jų klientėms, t. y. besilaukiančioms ar ką ir tik mažylio sulaukusioms moterims, suteikti emocinę ir psichologinę pagalbą, nuimant šį krūvį nuo medikų pečių. Pastebima, kad, dalyvaujant duloms, gimdymų trukmė mažėja, sunaudojama mažiau medikamentinių skausmą malšinančių priemonių, o moterų atsiliepimai apie gimdymo patirtis yra pozityvesni.

„Per pastaruosius metus Lietuvoje daugiau nei šimtas gimdyvių pasinaudojo dulų paslaugomis, – teigia Dulų asociacijos vadovė Loreta Misiura. – Sulaukiame gražių atsiliepimų ir iš moterų, ir iš medicinos personalo. Daugiausia su dulomis gimdo Vilniaus ir Kauno gyventojos. Pirmuosius mokymus baigė trisdešimt dulų iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Zarasų, Molėtų.  Antruosiuose dalyvauja ir Klaipėdos, Druskininkų, Utenos atstovės. Iš viso antruosius mokymus pradėjo septyniolika moterų, jų tarpe yra psichologių, slaugos darbuotojų. Besidomintiems dulų pagalba dažnai rūpi, ar paslaugos mokamos. Atsakysiu, kad yra ir mokamų, ir nemokamų paslaugų, be to, jos labai įvairios – nuo nemokamų pažintinių susitikimų Krizinio nėštumo centre iki dailės terapijos besilaukiančioms ar susitikimų gimdymo patirtims aptarti, taigi pagalbos sulauks visos, kurioms ji reikalinga.“

Kas dažniausiai paskatina moteris ieškoti dulos pagalbos? „Noras jausti šalia palaikantį, ramų žmogų. Neigiama ankstesnio gimdymo patirtis. Baimės… Priežasčių gali būti įvairių. Dulos užduotis – suprasti, koks yra kiekvienos moters lūkestis, ir padėti jai jį išpildyti. Arba susitaikyti su tuo, kad lūkestis nesipildo. Palaikyti moterį, kad ir kas su ja vyktų. Toks besąlyginis palaikymas yra labai svarbus, kad moteris atsipalaiduotų ir susitelktų ties gimdymu ar vaikelio priežiūra. Jei moteriai kyla mintis apie dulą, raginame ją būtinai susisiekti su mumis ir susitikti. Jei po susitikimo pamatysite, kad dula jums nereikalinga, būsite rami, kad viską padarėte. O jei nutarsite, kad gimdyti norite su dula, irgi laimėsite ramybę“, – šypsosi Dulų asociacijos vadovė.

Pasaulinės dulų asociacijos proga Dulų asociacija kviečia Lietuvos besilaukiančias moteris ir poras plačiau pasidomėti dulų veikla užsukant į šia progą rengiamus renginius  Vilniuje ir Kaune, į interneto svetainę www.dula.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyrą „Dulos Lietuvoje“.

RENGINIAI LIETUVOJE PASAULINĖS DULŲ SAVAITĖS PROGA
2016 m. kovo 22 d.
14 val. atviras susitikimas „Emocinė pagalba per gimdymą“ su Besilaukiančiųjų mokyklėle Kaune, vieta: P. Mažylio gimdymo namai, Kaunas
2016 m. kovo 25 d. 10-12 val. atviras susitikimas Besilaukiančių mamų klube su dula Vitalija Pilipauskaite-Butkiene, vieta: Antakalnio g. 24, Akušerės A. Škudienės mokykla, Vilnius
2016 m. kovo 31 d. 11–13.30 val. atviras praktinis užsiėmimas „Mano emocijų paveikslas“ su dula Giedre Daugelavičiene, Kaštonų g. 4, vieta: centras „Visas pasaulis“, Vilnius